Ziemassvētku eglītes Rīgā un Pierīgā

Eglīte ir pati galvenā Ziemassvētku sastāvdaļa. Kad eglīte tiek ienesta pa mājas durvīm, svētku atmosfēra piepilda visu mājokli un apbur tā saimniekus. Lai viss noritētu nevainojami, SilverTree.lv komanda vēlas dalīties ar dažiem padomiem, kas palīdzēs pareizi uzturēt un kopt eglīti, lai izvairītos no negaidītiem pārsteigumiem, piemēram: eglītes nokalšanas vai skuju nobiršanas.

Ziemassvētku eglītes ar laiku novīst, gluži kā rozes.

Pirmkārt, mums ir jāsaprot, ka eglītes ir dabas veidojums, tāpēc tās, tāpat kā citi augi (piemēram, rozes), laika gaitā nokalst.

Tā dēvētās dāņu eglītes (lat. Nordman Fir) istabas temperatūrā sāk novīst jau pirmajā nedēļā. Parasti šī eglīšu šķirne skujas nemet. Tāpēc arī vīstot eglītes turpina izrotāt un iepriecināt jūsu mājokli. Šīs šķirnes eglītes var palikt zaļas un nenovīst istabas temperatūrā līdz pat 3 nedēļām. Tas atkarīgs no istabas temperatūras un mitruma.

Tradicionālajām latviešu eglītēm (latīņu: Picea Abis) mēdz birt skujas. Tradicionālajām eglītēm skujas sāk birt jau pirmajā nedēļā pēc to ievešanas Jūsu mājās. Istabas temperatūrā tradicionālās latviešu eglītes skujas tur līdz pat 3 nedēļām. Tas atkarīgs no istabas temperatūras un mitruma.

Gluži kā cilvēkiem, arī eglītēm ir savi ieradumi. Ziemas laikā visas eglītes aizsardzības nolūkos “aizmieg”, tāpēc, ievestas mājā un sajūtot būtiskas temperatūras izmaiņas, tās sāk izjust stresu un sāk “pamosties”, kas savukārt veicina novīšanas procesu. Tā ir neizbēgama un dabiska parādība, un mēs, cilvēki, nevaram pretoties šai parādībai. Mēs varam mēģināt “iepauzēt” šo parādību, atbilstoši kopjot eglītes, tāpēc parunāsim par to.

Kad iegādāties eglīti un kā to pareizi kopt?

Kāpēc eglītes novīst vai nokalst?

Ja jums ir iespēja, mēģiniet novietot eglīti pēc iespējas tālāk no siltuma avotiem, piemēram, radiatoriem, apsildāmajām grīdām, kamīniem utt. Ja istaba ir pārlieku silta eglīte izžūs daudz ātrāk, tāpēc sekojiet līdzi istabas temperatūrai. Mēs vēlamies precizēt, ka eglītei nevajadzētu stāvēt tieši blakus kamīnam, bet tā var atrasties tajā pašā telpā. Ja jūsu mājās ir apsildāma grīda, iesakām eglīti novietot uz paklāja vai kāda cita paaugstinājuma. Ir arī svarīgi saprast, ka tas ir dzīvs augs, tāpēc tas ir dabiski, ka laika gaitā eglīte novītīs.

Īstais laiks egles rotāšanai, ja Ziemassvētku periodā plānojat ne vairāk kā vienu eglīti

Plānojot vienu eglīti, būtu lietderīgi tai ieplānot īsto laiku. Lai eglīte saglabātu savu krāšņo formu un “svaigumu” ne tikai Ziemassvētkos, bet arī Jaunajā gadā, iesakām tās izrotāt ne agrāk par 15. decembri. Latvijas tradicionālās eglītes mēs iesakām izrotāt vēl vēlāk – no 20. decembra. Lai gan šīs dienas ir diezgan tuvu svētkiem, tas nenozīmē, ka eglītes rezervēšana būtu jāatliek uz pēdējo brīdi.

Kad pasūtīt eglīti?

Katru gadu eglītes mēs pārdodam agrāk un agrāk – stipri pirms svētkiem. Tāpēc, nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi eglītes rezervāciju. Mēs iesakām eglīti rezervēt pēc iespējas agrāk, pat nezinot precīzu piegādes datumu un laiku, jo, ja jūs to atliksiet, pastāv risks, ka visas eglītes būs jau iztirgotas. Tas nozīmē, ka ir liela iespēja, ka jums nāksies steigties uz lielveikaliem un meklēt pēdējā brīža līkās egles. Pasūtot eglīti, jūs jebkurā laikā varat mainīt piegādes datumu un laiku. Pat ja eglīti izvēlēsieties saņemt sipri agrāk, jūs to varat turēt uz balkona vai terases – tādā veidā tā “nepamodīsies” no miega stāvokļa un nesāks novīst.

Eglīšu uzglabāšana āra temperatūrā

Ja eglīti izvēlējāties saņemt eglīti ļoti laicīgi, ilgi pirms Ziemassvētkiem, iesakām nesteigties un pēc iespējas ilgāk turēt eglīti ārā vai uz balkona. Vēsā temperatūrā eglīte paliek miega stāvoklī un nesāks novīst. Mēs saprotam, ka jūs vēlaties pēc iespējas ātrāk piepildīt māju ar Ziemassvētku noskaņu un visi steidzas gatavoties ziemas brīvdienām jau novembrī, taču, lai eglītes izdzīvotu līdz Ziemassvētkiem, jums nevajadzētu steigties. Eglītes, kas tiek uzglabātas vēsā āra temperatūrā (sargāt no tiešiem saules stariem), saglabā savu sākotnējo izskatu līdz pat 3 mēnešiem. Eglīti ārā turēt var gan iepakotu, gan izpakotu, gan izrotātu, tāpēc eglīte varēs iepriecināt arī ārā.

Eglīšu uzglabāšana istabas temperatūrā.

Ja jums ir iespēja, mēģiniet eglīti turēt pēc iespējas tālāk no siltuma avotiem: radiatora, kamīna. Ja jūsu mājās ir apsildāma grīda, iesakām eglīti novietot uz paklāja vai kāda cita paaugstinājuma. Ja istabas temperatūra būs augsta, eglīte ātrāk izžūst, tāpēc lūdzu sekojiet tam līdzi. Mēs vēlamies precizēt, ka eglītei nevajadzētu stāvēt tieši blakus kamīnam, bet tā var atrasties tajā pašā telpā. Tomēr ir vērts atcerēties – jo augstāka temperatūra un sausāka telpa, jo ātrāk nokrīt Latvijas tradicionālo eglīšu skujas un egles izžūst. Tāpēc, ir svarīgi saprast, ka šis ir dzīvs augs,un ar laiku eglīte nokaltīs.

Eglīšu laistīšana un apsmidzināšana

Eglītes var uzsūkt 1-2 litriem ūdens, atkarīgs no eglītes izmēra un telpa, kur tā atrodas. Mēģiniet iegādāties eglītes statīvu, ko var piepildīt ar ūdeni. Jūs varat iegādāties īpaši izturīgu statīvu mūsu internta veikalā, kas palīdzēs atrisināt problēmu ar eglītes novietojumu un laistīšanu. Esam pamanījuši, ka dažādu iemeslu dēļ eglīte var nedzert ūdeni, par to nevajag uztraukties. Tā kā egles tiek audzētas mitrā jūras klimatā, tās arī absorbē ūdeni caur skujām. Šī iemesla dēļ mēs iesakām izmantot ūdens smidzinātāju un regulāri laistīt eglītes skujas. Tas jādara vismaz 1-2 reizes dienā.

Kā rūpēties un uzglabāt eglītēs podiņos?

Visas mūsu eglītes podiņos tiek audzētas šajos podiņos. Tas nozīmē, ka tās netika izrautas vai izcirstas un vienkārši ievietotas podiņā (šādas eglītes gandrīz nekad neizdzīvo). Mūsu podiņos audzēto eglīšu kopšanas un uzglabāšanas ieteikumi gandrīz neatšķiras no ieteikumiem griezto eglīšu uzglabāšanai. Mēs iesakām novietot podiņu virs šķīvja, lai ūdens, kad laistīsiet eglīti, netecētu uz grīdas. Ir svarīgi saprast, ka, lai veiksmīgi iestādītu podiņā audzētu eglīti, tā ir pienācīgi jāuztur saskaņā ar mūsu ieteikumiem. Būtiskā atšķirība starp eglīti podiņā un griezto eglīti, ir tā, ka, lai veiksmīgi pārstādītu podiņā audzētās eglītes, tās nedrīkst pārāk ilgi turēt istabas temperatūrā. Mēs iesakām ilgāk par 5 dienām no vietas neuzglabāt eglīti podiņā istabas temperatūrā. Pēc 5 dienām istabas temperatūrā, eglīti vajadzētu iznest ārā vai nolikt uz balkona. Vajadzības gadījumā eglīti var ienest atpakaļ istabā pēc nedēļas, bet pēc dažām dienām eglīte atkal jāiznes ārā.

Atcerieties, eglītes ir dabas veidojums.

Nordman eglītes dabiski nokalst un Latviešu tradicionālās eglītes met skujas. Tāpēc, lai eglīte būtu "svaiga" ilgāk par 3 nedēļām, tā, pienācīgi jākopj un jātur ārpus telpām vai temperatūrā, kas zemāka par 20 °C.

Novēlam jums mājīgus svētkus un krāšņas eglītes! <3

0
    0
    Grozs
    Tukšs grozs